CZY TY TEŻ JESTEŚ ZA STARY NA PRACĘ?

Pod koniec grudnia 2017 r., New York Times wraz z ProPublica (organizacja non-profit zajmująca się dziennikarstwem śledczym) ujawnili, że znane koncerny wykorzystują Facebooka by zamieszczać ogłoszenia o pracę, kierując je jedynie do wybranych grup wiekowych. Efekt? Osoby powyżej 40 lat, nie miały nawet szansy ich zobaczyć.

Model biznesowy Facebooka dot. reklam jest prosty. Reklamodawca tworzy daną kampanię marketingową, a następnie wybiera grupę odbiorców, do której ma ona dotrzeć. Wśród dostępnych kryteriów są m.in.: miejsce zamieszkania, zainteresowania, płeć czy wiek. W ten sam sposób, postępowali rekruterzy szukając nowych pracowników.  Zapomnieli przy tym jednak, że ogłoszenie o pracę nie jest reklamą, a amerykańskie prawo, podobnie jak polskie, zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek, w procesie rekrutacyjnym jak i w pracy.

Co więcej, praktyka Facebooka nie jest odosobniona. W ramach swojego dochodzenia ProPublica wykupiła ogłoszenia o pracę w Google oraz LinkedIn, które wykluczały odbiorców powyżej 40 roku życia, i zostały one natychmiast zatwierdzone. Google twierdzi, że uniemożliwia reklamodawcom wyświetlania ogłoszeń kierując się kryterium wieku. LinkedIn postanowił poprawić swój system tak, by więcej nie było takiej możliwości.

Niektóre z firm, oskarżanych o dyskryminację wiekową przy zatrudnieniu, odpiera zarzuty, twierdząc, że ukierunkowane rekrutacje na Facebooku można porównać z zamieszczaniem ogłoszeń w czasopismach skierowanych do konkretnych grup wiekowych czy społecznych. Trudno jednak zgodzić się z tą linią obrony. Każdy przecież może kupić gazetę skierowaną dla nastolatek, ludzi biznesu czy pań domu. W Internecie natomiast osoby spoza wskazanych grup wiekowych, nawet nigdy nie miały szansy dowiedzieć się, że zostały wykluczone.

Jakie będzie rozstrzygnięcie tego sporu? Dowiemy się wkrótce. Communication Workers of America, wraz z trzema amerykańskimi pracownikami, Lindą Bradley, Maurice Anscombe i Lurą Callahan, wniosło już pozew zbiorowy przeciwko 13 spółkom. Wśród oskarżonych firm znajdują się tacy giganci jak Amazon, T-mobile, czy Cox Communications. Jak piszą oskarżyciele w pozwie, pora by starsi pracownicy zrozumieli, dlaczego ich poszukiwania pracy są trudniejsze, niż powinny.

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią