MACIEJ MINCER MEN’S OVER40

Maciej Mincer, 40 lat, założyciel portalu Men’s Over40

Mężczyźni po 40-tce nie mają lekko. Jedni przestraszeni oznakami starzenia robią wszystko, by się na siłę odmłodzić, inni osiadają na laurach i zmieniają się w kanapowców. Ja ostatnio spotkałam człowieka, który udowadnia, że 40-stka może być najlepszą okazją, by zawalczyć o siebie, zadbać o zdrowie i poprawić jakość swojego życia. Maciej Mincer, bo o nim mowa, nie tylko udowadnia, że czterdziestolatek może być w lepszej formie niż kiedykolwiek wcześniej, ale też pragnie swoją sportową pasją i stylem życia zarażać innych facetów 40 +.

„Przez 20 lat byłem związany z biznesem – opowiada Maciek –  Ogrom pracy, ciągły stres i liczne delegacje sprawiały, że czułem się coraz gorzej. Gdy pewnego dnia wszedłem na wagę, moim oczom ukazała się magiczna setka. Wiedziałem, że albo coś zmienię w swoim życiu, albo za 10 lat nie będzie co zbierać.” Jak pomyślał, tak zrobił. „Zająłem się sportem. Najpierw amatorsko, następnie profesjonalnie pod okiem trenera. Przeszedłem też na wegetarianizm, co wcześniej wydawało mi się niemożliwe – śmieje się Maciek – I w ten sposób dość sprawnie zrzuciłem 20 kg. Wreszcie nabrałem energii i chęci do życia. W dniu 40-tych urodzin czułem się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej!”. Wtedy właśnie wdrożył w życie projekt, który zrodził się jakiś czas wcześniej. Uruchomił platformę, która pokazałaby facetom po 40-tce, że nigdy nie jest za późno na zmiany. „Pomyślałem, że skoro mi się udało zawalczyć o siebie, to może udać się innym – mówi Maciek – Przeszukałem Internet i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie ma serwisu, który wspierałby dojrzałych mężczyzn w walce o zdrowie i sprawność fizyczną. Dlatego zdecydowałem się założyć Men’s Over40.

Na swojej drodze spotkał też ludzi, którzy z chęcią zaangażowali się w  projekt. „ Obecnie jest nas 5-ciu. Mamy od 40-stu do 54-ech lat. Niektórzy tak jak ja sportem zajęli się dość późno, inni ze sportem związani byli od zawsze. – wyjaśnia – Dzięki temu, że mamy różne doświadczenia, jesteśmy w stanie przygotować odpowiedni materiał zarówno dla tych początkujących, którzy dopiero myślą, by coś w swoim życiu zmienić, jak i dla tych bardziej zaawansowanych, którzy szukają dalszego rozwoju.”  Na pytanie jak ocenia kondycję mężczyzn po 40-stce w naszym kraju, Maciek nie mydli oczu. „Sytuacja nie wygląda dobrze. Z roku na rok wśród mężczyzn rośnie otyłość, a co za tym idzie pojawia się ryzyko zawałów, cukrzyca, miażdżyca i spadek poziomu testosteronu. – wyjaśnia – Dlatego tak ważne jest, by uświadamiać dojrzałych mężczyzn, że trzeba o siebie dbać. I nie chodzi o to, że wszyscy musimy wyglądać jak kulturyści na zawodach z sześciopakiem na brzuchu. Najważniejsze jest to, by być sprawnym, zdrowym i mieć energię do życia, a żeby to osiągnąć należy wstać z kanapy i pójść się poruszać. Pobiegać, pokopać piłkę, pojeździć na rowerze, każda forma aktywności fizycznej jest dobra. Nie trzeba od razu startować w zawodach. Ważne by być aktywnym.”

Na deser zostawiłam sobie najważniejsze dla mnie pytanie. Chciałam się dowiedzieć co my kobiety powinnyśmy zrobić, by zmotywować swoich partnerów do zdrowszego trybu życiu. „Rola kobiet jest kluczowa. – mówi Maciek – Musicie motywować mężczyzn, ale mądrze. Złym pomysłem jest porównywanie partnera do innych mężczyzn. Mówienie że „ten to potrafi, a ty byś tylko leżał” przyniesie odwrotny skutek. Facet zamknie się w sobie, a jego samoocena spadnie. Lepiej jest po prostu spytać partnera jak się czuje, czy dobrze śpi i koniecznie wysłać go na badania hormonalne i morfologię. Mężczyzna sam z siebie nie pójdzie do lekarza, a regularne badania są niezwykle ważne. Może się okazać, że złe samopoczucie i brak energii może wynikać np. z pewnych niedoborów w organizmie. Wtedy lekarz podpowie co z tym fantem zrobić i na pewno zaleci ruch i zdrowszą dietę. I tu znowu najważniejsze jest wsparcie kobiety. Chodzi o to by uwierzyć w swojego partnera, powtarzać mu że da radę i wspólnie zadbać o zmianę stylu życia, na zdrowszą.”

Także dziewczyny, dbajcie o swoich mężczyzn, a na zachętę pokażcie swoim partnerom serwis Men’s Over40. Może Wasi partnerzy zainspirują się Maćkiem i kolegami, i uwierzą , że zmiana na lepsze jest możliwa.           Zespół Men’s Over40: Maciej Mincer, Radek Gabryś, Maciek Leszczyński, Grzegorz Orkwiszewski, Przemek Saleta

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią