WAMPIRYZM

Poszukiwanie eliksiru młodości nie jest niczym nowym. Nowością za to jest, oferowana przez klinikę Ambrosia z USA, transfuzja krwi od osób młodszych. By skorzystać  z nowej metody należy mieć minimum 35 lat i 8 tysięcy dolarów w kieszeni. Za tą kwotę, pacjent otrzyma cztery transfuzje krwi  (dokładnie 1,5 l.) od osób w wieku 16-25 lat.

Co ciekawe, nie ma żadnych dowodów na to, że transfuzja krwi od osób młodszych rzeczywiście przynosi jakieś efekty. Jak dotąd, eksperymenty w tej kwestii przeprowadzano jedynie  na myszach. Rzeczywiście badania prowadzone na gryzoniach, wykazały, że starsza mysz po pozyskaniu krwi od młodszej jednostki żyła dłużej, była bardziej sprawna intelektualnie, poprawiała się u niej kondycja mięśni, wątroby i kości. Tyle tylko, że nie stało się to dzięki jednorazowym transfuzjom, a parabiozie, czyli podłączeniu starego organizmu do źródła młodej krwi na stałe.

Mimo braku dowodów naukowych na skuteczność tej wampirzej kuracji, chętnych gotowych by zapłacić za młodą krew nie brakuje. Jak dotąd skorzystało z niej ponad 600 osób ze średnią wieku 60 lat, z czego 2/3 stanowili mężczyźni.  Czy poczuli się dzięki temu młodziej? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że na marzeniu o wiecznej młodości można nieźle zarobić…

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią