SEKRET ROZMARYNU

Jest takie małe miasteczko w południowo-zachodnich Włoszech, które kryje w sobie wielki sekret: jeden na dziesięciu jego mieszkańców żyje w zdrowiu ponad sto lat. Acciaroli, bo o tym miasteczku mowa, klimatem i krajobrazem przypomina wiele innych miasteczek śródziemnomorskich. Co zatem sprawia, że jego mieszkańcy cieszą się dobrym zdrowiem przez długie lata, wolni od demencji, cukrzycy, czy zawałów serca ? Naukowcy doszli do wniosku, że prócz zdrowej, śródziemnomorskiej diety bogatej w oliwę z oliwek, świeżego powietrza i dużej ilości naturalnego ruchu, czynnikiem który może decydować o długowieczności lokalnej ludności jest… rozmaryn!

Okazało się, że mieszkańcy Acciaroli dodają rozmaryn prawie do każdej potrawy, a nawet go żują, połykając tym samym jego ekstrakt. A nie jest to taki typowy rozmaryn. W suchym, słonecznym  klimacie Acciaroli, zioła mają tendencję do wytwarzania wyższych stężeń lotnych olejków, co czyni je o wiele bardziej aromatycznymi. Ale czy te związki rzeczywiście mogą wydłużyć życia człowieka?

Uważa się, że rozmaryn ma właściwości przeciwutleniające, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek. Kwas rozmarynowo-karnozowy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz spowalnia starzenie się mózgu. Badania wykazują, że zwiększenie zawartości tej substancji w mózgu, przyczynia się do zwiększenia koncentracji i poprawy pamięci.  Rozmaryn wspiera też prawidłowy poziom glukozy we krwi,  posiada działania antybakteryjne i wspiera odtruwanie organizmu.

Historią mieszkańców Acciaroli, zafascynował się pewien Amerykanin, David Spencer-Perciva, który postanowił spopularyzować spożywanie rozmarynu w Stanach. Wymyślił, że stworzy wodę z rozmarynowym ekstraktem. I właśnie tak powstała marka N˚1 ROSEMARY WATER. Prócz magicznych właściwości rozmarynu, woda posiada też ponoć wyjątkowy smak. No i te butelki… To chyba najładniejsze butelki wody, jakie do tej pory widziałam. Warto też wspomnieć, o ich kampanii reklamowej, która wprost zapiera dech w piersiach. Piękne, czarno-białe zdjęcia Caroline Labouchere (56l) oraz proste i wymowne hasła. Nawet jeśli picie Rosemary Water nie wydłużyłoby mi życia, to i tak chętnie bym jej spróbowała. A Wy?

 

Więcej informacji o NR˚1 ROSEMARY WATER znajdziecie na:
https://rosemarywater.com/

 

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią