PRZYJACIEL POTRZEBNY OD ZARAZ!

Przez całe życie budujemy i utrzymujemy przyjaźnie na różne sposoby. Jedni z łatwością zaprzyjaźniają się z wieloma ludźmi i w każdym mieście mają bliskiego znajomego. Inni z dużą ostrożnością wybierają przyjaciół, z którymi pozostają w bardzo bliskiej relacji przez lata. Największymi szczęściarzami są ci, którzy przez całe życie zdobywają nowych przyjaciół, jednocześnie dbając o relacje z przyjaciółmi sprzed lat. I choć przyjaźń jest jedną z najważniejszych relacji społecznych, to w miarę jak życie przyspiesza, zmieniają się nasze priorytety i obowiązki, a przyjaźnie często zostają wystawiane na próbę.

W dzieciństwie, naszymi przyjaciółmi są inne dzieci. W tym okresie przyjaźnie są zawierane poniekąd automatycznie i polegają głównie na wspólnym spędzaniu czasu na placu zabaw. Na etapie dorastania, przyjaźń nabiera nieco innego charakteru. To dzięki niej, nastolatki odkrywają swoją tożsamość, uczą się tego co jest dla nich ważne i zyskują wsparcie. W złoty wiek przyjaźni wchodzimy w wieku 19 -20 lat, gdy nie mamy jeszcze tak wielu obowiązków i samodzielnie decydujemy o tym z kim chcemy spędzać czas. To naturalne, że w młodości sieci przyjaźni są gęstsze, bo wszyscy chodzą do tej samej szkoły lub mieszkają tuż obok siebie. Wszystko zaczyna się zmienić wraz z opuszczeniem domu rodzinnego, gdy żegnamy znajomych ze szkoły, wchodzimy w świat pracy i zakładamy rodziny.

Po wkroczeniu w wiek średni, wiele rzeczy staje się pilniejszych niż przyjaźń. Badania pokazują, że najwięcej przyjaciół tracimy tuż po ślubie. W tym okresie bardziej angażujemy się w życie rodzinne i w pracę zawodową niż w dbanie o przyjaźnie. W końcu łatwiej nam jest zrezygnować ze spotkania z przyjacielem niż pominąć szkolne przedstawienie dziecka czy przełożyć podróż służbową. Do tego dochodzi fakt, że jako dorośli czujemy się w obowiązku być bardziej wyrozumiałymi i uprzejmymi wobec swoich przyjaciół. Czasem zbyt łatwo wybaczamy odwołane spotkania, które koniec końców prowadzą do zbytniego rozluźnienia relacji. Ideał przyjaźni, który nosimy w swojej głowie, cały czas musi się konfrontować z okolicznościami życia codziennego.

Jednak życie jest parabolą i zadania, które wypełniały nasz czas do granic możliwości, zmniejszają się wraz z wiekiem. Gdy dzieci dorastają i zakładają własne rodziny, a życie zawodowe jest już poukładane, ludzie zyskują więcej czasu dla siebie i własnych znajomych. Co jednak zrobić, jeśli dawne przyjaźnie nie przetrwały wiru wieku średniego?  Odpowiedź jest prosta i trudna zarazem –  trzeba poszukać nowych przyjaciół! Dla wielu osób może to być sporym wyzwaniem, bo poznawanie nowych ludzi w dojrzałym wieku wymaga większej otwartości i inicjatywy niż w latach beztroskiej młodości, ale i na to są sposoby. Poniżej kilka z nich.

 1. Odnów stare znajomości

  Zaniedbałaś swoją przyjaciółkę sprzed lat i długo zastanawiasz się czy wypada Ci się do niej odezwać? Zaryzykuj. Prawda jest taka, że nic nie tracisz. Zadzwoń do niej, a jeśli nie masz aktualnego numeru telefonu, poszukaj jej na Facebooku i napisz miłą wiadomość. Może się okazać, że ona także żałuje utraconego kontaktu. I nawet jeśli nie staniecie się ponownie papużkami nierozłączkami, to jest szansa, że powspominacie stare dobre czasy i od czasu do czasu umówicie się na kawę.

 2. Wyjdź do ludzi

  Niby oczywista rada, ale często trudna do zrealizowania, bo wymaga od nas tego pierwszego kroku. Ale prawda, jest taka, że nowy przyjaciel sam nie zapuka do naszych drzwi i nie zaproponuje wspólnego obiadu. Dlatego musimy opuścić nasze bezpieczne gniazdo i wyjść na miasto. Lubisz lepić garnki? Zapisz się na kurs garncarski. Lubisz kino francuskie? Chodź na zorganizowane pokazy filmowe. I brak pieniędzy nie jest żadną wymówką. Zawsze można spróbować wolontariatu, dzięki któremu nie tylko można poznać nowych znajomych, ale przy okazji pomóc potrzebującym!

 3. Korzystaj z portali społecznościowych

  Żyjemy w świecie Internetu i grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Zapisz się do grup dyskusyjnych na FB, które Cię interesują i śmiało wyrażaj swoje zdanie. Dołącz do inicjatyw organizowanych przez Internet i pomóż w ich realizacji. Zapisz się na portal randkowy (a co!), może nie znajdziesz tam od razu miłości swojego życia, ale kogoś z kim od czasu do czasu fajnie będzie Ci się spotkać i pogadać.

 4. Bądź otwarta i ciekawa ludzi

  Nie zakładaj „z góry” kim powinien być Twój nowy przyjaciel. Poznałaś fajną dziewczynę, która jest 15 lat młodsza? Cudownie! Będziecie mogły wymienić się doświadczeniami. Zamiast wymarzonej psiapsiółki, dobrze Ci się rozmawia z nowo poznanym mężczyzną? Zaproś go na kawę. Otaczaj się różnymi ludźmi, dzięki temu będziesz mogła się wiele nauczyć, a Twoje życie nabierze kolorów!

 5. Doceń dalsze znajomości

  Nie każdy nowo poznany znajomy musi zaraz okazać się najlepszym przyjacielem. I nie ma w tym nic złego. Wystarczy, że od czasu do czasu zadzwonicie do siebie, spotkacie się na imieninach czy przy filiżance herbaty. Każda znajomość jest cenna, jeśli jest szczera i wzajemna. Bo relacja koleżeńska to związek bez żadnych zobowiązań, prócz tych, na które sami dobrowolnie się zdecydujemy.

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią