PRAKTYKANT MENTOREM

Praktykant to urocza, zabawna, lekka komedia ze znakomitą obsadą, która umili wieczór dotykając jednocześnie bardzo aktualnego tematu – dyskryminacji ze względu na wiek w miejscu pracy. Co więcej – w konstruktywny, oczywiście bardzo uproszczony, ale niezwykle trafny sposób pokazuje drogę, którą trzeba obrać, aby tą dyskryminację odczarować.

Ben (Robert De Niro) jest siedemdziesięcioletnim emerytem i wdowcem, który stara się jak może ułożyć swoje życie na emeryturze, ale w poszukiwaniu więzi, wyzwań, emocji i poczucia bycia potrzebnym zgłasza się jako praktykant do młodej, dynamicznej firmy internetowej prowadzącej sprzedaż ubrań online. Świat, w którym Ben niespodziewanie się znajduje – nowoczesne biuro, pełne młodych ludzi, po którym założycielka firmy (Anne Hathaway) jeździ na rowerze – na pierwszy rzut oka ni jak się ma do skórzanej aktówki i tradycyjnego, nienagannie skrojonego garnituru Bena. Nie ma on oczywiście najmniejszego pojęcia o sprzedaży internetowej, a przez 40 lat swojej kariery zajmował się drukiem i sprzedażą … książek telefonicznych. Nie można się więc dziwić, że nie za bardzo wiadomo co z nim zrobić.

Dziś jest już oczywiste, że firmy zatrudniające zróżnicowane zespoły pracują bardziej efektywnie. Chodzi o zróżnicowanie ze względu na płeć, przekonania, doświadczenie, pochodzenie społeczne. Nieco bardziej sprawa się komplikuje jeśli chodzi o zróżnicowanie ze względu na wiek. Osoby po pięćdziesiątce (nie mówiąc już o siedemdziesięciolatkach) napotykają poważne problemy na rynku pracy. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest niespotykany wcześniej postęp technologiczny. Nie da się ukryć, że nowoczesne firmy coraz bardziej oparte są na nowoczesnych technologiach. Ludzie w wieku 20-30 lat, bardzo sprawnie poruszający się w cyfrowym świecie zaczynają nimi kierować, a osoby którym bliższe są książki telefoniczne niż Google przestają do tego świata pasować.

Czerpanie przewagi z różnorodności możliwe jest jednak tylko wtedy gdy zrozumiemy, że różnice są wartością i nie wszyscy powinni być tacy sami. Ludzie robiący szybką karierę i trafiający na stanowiska kierownicze w młodym wieku nie maja czasu wykształcić w sobie wielu miękkich kompetencji, będących składnikiem tzw. inteligencji emocjonalnej. Chodzi tu o empatię, umiejętności społeczne, tworzenie i podtrzymywanie relacji, motywowanie, inspirowanie innych. Nabycie tych umiejętności wymaga czasu. Z wiekiem nabywa się po prostu życiowej mądrości i nie ma do niej drogi na skróty. Inteligencja emocjonalna i doświadczenie życiowe, które wnoszą do każdej społeczności ludzie dojrzali, fantastycznie komponuje się z inteligencją mierzoną wskaźnikiem IQ, kompetencjami technologicznymi, młodością i dynamizmem. To pięknie pokazuje nam Ben w filmie Praktykant. Pozostaje życzyć sobie aby w poza ekranowym życiu coraz więcej firm doceniało mądrość i doświadczenie, które można przekazywać młodszym kolegom i koleżankom czyniąc ich życie zawodowe pełniejszym, a wyniki firmy jeszcze lepszymi.

A Ci, którzy nie widzieli jeszcze Praktykanta, mogą bez problemu znaleźć film w sieci i nadrobić zaległości. Miłego seansu!

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią