Pozwól się zaskoczyć!

„Masz tyle lat na ile się czujesz” – tą starą prawdę zna każdy, choć nie każdy w nią wierzy. Tymczasem najnowsze badania naukowe potwierdzają, że nasze postawy i oczekiwania dotyczące starzenia się odgrywają ważną rolę w tym, jak szybko starzeją się nasze ciała. Ci, którzy zachowują młodzieńczy i otwarty umysł, są zdrowsi i żyją dłużej niż ci, którzy czują się staro. Oznacza to, że myślenie młodo może sprawić, że będziemy starzeć się wolniej.

Co więcej, Francuscy badacze odkryli, że tym co spowalnia oznaki starzenia jest inteligencja. W swoich badaniach wykazali, że im osoba była bardziej inteligentna we wczesnych latach młodości, tym dłużej zachowuje sprawność intelektualną i krótko mówiąc, wolniej się starzeje. David Robinson, brytyjski psycholog, uważa że wpływ na tą zależność ma wiele czynników. Mądrzejsi ludzie mogą na przykład podejmować lepsze decyzje dotyczące zdrowia. Z reguły są też bardziej otwarci na nowe doświadczenia.  Być może wyższe IQ pomaga nam w łatwiejszym przetwarzaniu złożonych informacji, a także zwiększa naszą ciekawość świata, któremu stale dajemy się zaskakiwać.  To właśnie dzięki inteligencji, jesteśmy też w stanie mieć dystans do siebie i do tego co nas otacza.

Brzmi świetnie, ale co zrobić gdy nie było się młodym geniuszem, a raczej przeciętnym nastolatkiem o średnim ilorazie inteligencji? Kluczem jest zerwanie z rutyną i poszukiwanie nowych doświadczeń. I nie chodzi tu o to, by od razu skakać ze spadochronem, wystarczy kilka małych kroków na dobry początek!

1. Smakuj

To sama rozkosz. Wybierz się raz w miesiącu do restauracji z kuchnią wietnamską, tajską czy hinduską. Próbuj smaków, których do tej pory nie miałaś okazji skosztować. A jeśli nie lubisz restauracji i jesteś fanem domowej kuchni, kup produkt, którego jeszcze nie znasz. Niech to będą nasiona chia, masło migdałowe czy papaja. Nic tak nie pobudza wyobraźni, jak nowe smaki!

2. Odkrywaj nowe miejsca

Póki co nie stać Cię by polecieć do Nowej Zelandii? Nic nie szkodzi! Wystarczy wybrać się do tego lasu pod miastem, do którego zawsze planujesz pojechać, a nigdy nie starcza Ci czasu. Albo pójść do muzeum, które znajduje się w Twoim mieście, które chętnie odwiedzają turyści, a Ty do tej pory jeszcze tam nie zajrzałaś.

3. Wyjdź do ludzi

Nieważne czy będzie to siłownia, koło gospodyń wiejskich czy psi wolontariat. Nic tak nie rozwija, jak kontakt z drugim człowiekiem. I nie chodzi o to by obracać się tylko wśród osób z własnego pokolenia. Chcesz myśleć młodo? Poznaj młodszych od siebie, zobacz co ich kręci i o czym rozmawiają. Dzięki Tobie, oni też mogą się wiele nauczyć!

4. Rozwijaj swoje pasje

To absolutna podstawa. Zawsze lubiłaś malować, rzeźbić, jeździć na rolkach? Rób to. Marzyłaś o tym by zająć się fotografią? Zapisz się na kurs. Pora by Twoje potrzeby zajęły pierwsze miejsce na Twojej liście „do zrobienia”. O innych już zadbałaś, teraz zajmij się sobą.

5. Czytaj / Oglądaj / Słuchaj

Uwielbiasz kryminały? To świetnie, ale od czasu do czasu, kup sobie jakąś fajną biografię. Oglądasz głównie kino amerykańskie? Pójdź do kina na francuską komedię. Słuchasz rocka? Zrób sobie godzinkę z włoską operą! I nie chodzi tu o to, byś zmieniła swoje zainteresowania, tylko o to byś była otwarta na nowe doznania. Zdziwisz się jak wiele rzeczy może pozytywnie Cię zaskoczyć!

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią