KOLEJNA REWOLUCJA MADONNY

W latach 80 tych, oskarżano ją, że do sukcesu dąży poprzez epatowanie nagością i erotyczne happeningi na scenie. Dzisiaj, wypomina jej się, że spotyka się z młodszymi mężczyznami i ubiera się niestosownie do wieku. Madonna, absolutna ikona pop kultury, prowokatorka i rewolucjonistka, zapowiada walkę z ageizmem i seksizmem, które dotykają wiele kobiet w „pewnym wieku” na całym świecie.

„To przestarzały, patriarchalny pomysł, żeby kobieta po 40-tce, nie mogła być zabawna, żądna przygód, piękna czy seksowna. To absurdalne.” – mówi w najnowszym wywiadzie dla The Cut – „Bo niby dlaczego tylko mężczyźni mają mieć prawo do tego, by świetnie się bawić,  korzystać z życia i cieszyć się seksem do końca swych dni?”.  Madonna wyjaśnia, że gdy zaczynała karierę w latach 80-tych, ludzie zarzucali jej, że poprzez tanie, seksualne prowokacje chce zrobić szybką karierę. Dziś już nikogo nie dziwi, gdy piosenkarka lub nawet piosenkarz (!) występuje w mini spódniczce czy w bieliźnianym body. Społeczne standardy przeszły ogromną rewolucję. Dlaczego podobnie nie miałoby być z ageizmem, który z niezrozumiałych względów dotyczy głownie kobiet? „To przez co przechodzę obecnie, jest dużo trudniejsze niż wyzwania przed którymi stałam na początku swojej kariery. Ludziom nie podoba się, że spotykam się z młodszymi mężczyznami. Krytykują sposób w jaki się ubieram. Nie pozwalają mi na robienie różnych przyjemnych rzeczy tylko przez wzgląd na mój wiek.” – twierdzi Madonna – „To jest ageizm z silną domieszką seksizmu. To są toksyczne zjawiska z którymi wszystkie musimy walczyć”.

Trudno nie zgodzić się z Madonną. Im więcej kobiet, przeciwstawi się społecznym ograniczeniom, tym szybciej ludzie zrozumieją, że wiek nie jest i nie może być żadną barierą. Zatem Dziewczyny, pierś do przodu i do boju! Nie pozwólmy na to, by ktoś za nas decydował, jak mamy żyć.

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią