KOCHAJCIE SIĘ NA ZDROWIE!

Przyjęło się myśleć, że po 50-tce, seks korzystnie wpływa na jakość zdrowia zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tymczasem, z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan, wynika  że niekoniecznie.

W ciągu 10 lat, kierownik badań – Hui Liu, wraz ze współpracownikami , przebadali łącznie 2204 osoby w wieku od 57 do 85 lat. Szukali zależności między jakością i częstotliwością uprawianego seksu, a występowaniem różnych dolegliwości sercowo-naczyniowych tj. nadciśnienie tętnicze, niewydolność lub zawał serca, udar.

Co się okazało?

W przypadku kobiet, satysfakcja z seksu przynosi same korzyści. Przede wszystkim, powoduje obniżenie poziomu ciśnienia we krwi.  Kobiety aktywne seksualnie, które uznają swój seks za wyjątkowo przyjemny, rzadziej też doznają urazów sercowo-naczyniowych. Ponad to, udany seks, zmniejsza poziom stresu i korzystnie wpływa na samopoczucie badanych kobiet.

Inaczej wygląda sytuacja u mężczyzn.  Wyniki badań pokazują, że starsi mężczyźni, którzy uprawiają satysfakcjonujący seks raz w tygodniu lub częściej, są dwa razy bardziej narażeni na niewydolność i zawał serca czy udar, niż ich koledzy, którzy nie są aktywni seksualnie. W związku z tym, że ciężej im osiągnąć orgazm, mężczyźni poddawani są dodatkowej presji, a stres także negatywnie oddziałuje na stan zdrowia ich serca.  Badacze sugerują także, że leki zwiększające popęd seksualny, nie mają pozytywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy mężczyzn.

Niezależnie od płci, ważne są natomiast, głębokie relacje z partnerem, które są niezbędnym źródłem wsparcia emocjonalnego i społecznego. Wysoki poziom zaufania i bliskości obniża poziom stresu i powoduje dobre samopoczucie psychiczne, co z kolei ma pozytywny wpływ na zdrowie całego układu krążenia.

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią