DROGOCENNE KONOPIE

Kolejna moda, kolejny chwyt marketingowy, czy rzeczywiście  super food? Mowa o konopiach włóknistych, nie należy mylić z konopiami indyjskimi.  Te drugie to środek psychoaktywny ze względu na  zawartość ok. 60 substancji psychoaktywnych tzw. kannabinoidów. Najsilniej działającym farmakologicznie związkiem, który niesie za sobą właściwości psychotropowe konopi jest tetrahydrokannabinol delta9 – THC.  I to właśnie stężenie THC w suchym materiale roślinnym stanowi kryterium mówiące czy mamy do czynienia z konopią narkotyczną czy włóknistą. Jeżeli wynosi ono powyżej 0,2 % to jest to konopia narkotyczna z której produkuje się marihuanę, jeśli poniżej to jest to konopia włóknista. Mówiąc o konopiach (włóknistych), rzadko myślimy o ich wartościach odżywczych.  Tymczasem zarówno nasiona, jak i tłoczony z nich olej to cenne źródło wartościowych składników zarówno dla zdrowia jak i urody.

Nasiona – takie małe, a tak w nich dużo…

Nasiona konopi to nade wszystko bogate źródło pełnowartościowego białka. W 100 g nasion znajdziemy aż 35 g tego makroskładnika. Znacząca jest tu nie tylko ilość, ale także jakość. Białko konopne jako jedno z nielicznych białek roślinnych ma w swoim składzie aminokwasy egzogenne, czyli te których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Ponadto jego część to białko kompletne, czyli globulina wchodząca w skład osocza naszej krwi.

Unikalna, niezwykle  wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i idealna proporcja 3:1 pomiędzy kwasami omega-6 (kwasem linolowym) i omega-3 (kwasem linolenowym) to kolejny atut ziaren konopi. Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To one regulują pracę układu naczyniowo sercowego zmniejszając ryzyko zawału serca, obniżając poziom cholesterolu we krwi i obniżając ciśnienie krwi. Wykazują także działanie przeciwzapalne, poprawiają więc stan naszej skóry. Nasza sprawność umysłowa jest także warunkowana działaniem NKT, w tym kwasu gamma-linolenowego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie i wzrost komórek, nerwów, mięśni i organów w całym organizmie. Zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych nasiona konopi wygrywają z każdą rośliną na świecie. Nawet  siemię lniane czy orzechy im nie dorównują w tej rozgrywce.

Kopalnia minerałów. W nasionach znajdziemy spore ilości manganu niezbędnego w procesie aktywacji enzymów niezbędnych m.in. do przyswajania witamin.  Magnez z kolei stymuluje działanie układu nerwowego i co za tym idzie równowagę emocjonalną. O nasz system nerwowy dbają także witaminy z grupy B (głównie B1, B3, B5), których w ziarnach jest najwięcej. Znajdziemy również fosfor, który buduje kości, żelazo niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, oraz cynk, który jest opiekunem naszej skóry, paznokci, włosów i odporności. Z kolei witamina E, czyli jeden z najsilniejszych antyoksydantów chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co jest jednoznaczne z opóźnianiem procesu starzenia.

Skarbnica błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego), który jest nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Błonnik rozpuszczalny zapewnia uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu LDL, zaś błonnik nierozpuszczalny działa na nasze jelita jak szczotka. Zatem usuwa toksyny  oraz wzmacnia perystaltykę jelit. Najwięcej błonnika zawierają niełuskane nasiona konopi.

Jak jeść

Nasiona konopi mają pyszny, delikatnie orzechowy smak. Mi najbardziej smakują uprażone na suchej patelni, a następnie świeżo zmielone. W takiej zmielonej wersji świetnie sprawdzają się jako dodatek do jogurtu, owsianki i musli. Podobnie sprawdzają się  w koktajlach, zblendowane razem z jogurtem, owocami i ulubionymi dodatkami. Zmielone mogą być też wyśmienitą posypką do sałatek, kasz, mięs i makaronów. Nasiona konopi można także kupić w postaci mąki. Wypieki z udziałem mąki konopnej to niepowtarzalny smak i mocno wzbogacona wartość odżywcza tych produktów. Zaś olej konopny to doskonały wzmacniacz smaku sałatek. Należy go używać tylko na zimno.

Niełuskane nasiona konopi to pyszny i pełnowartościowy składnik diety! Niekłamany Super Food!

 

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Podziel się z nami swoją opinią