10 PRZYKAZAŃ IRIS APFEL

Wielkie okulary, siwe włosy, czerwona szminka, ultrakolorowe ubrania i etniczna biżuteria – to znaki rozpoznawcze amerykańskiej projektantki wnętrz oraz ikony mody – Iris Apfel. W latach 50-tych ubiegłego wieku, razem z mężem założyła firmę Old World Weavers specjalizującą się w restaurowaniu mebli. Państwo Apfel szybko zdobyli uznanie w branży, a Iris stała się jedną z najbardziej cenionych projektantek wnętrz. Projektowała wnętrza Białego Domu dla dziewięciu kolejnych prezydentów USA – od Trumana do Clintona. W 2005 roku, jej prywatna kolekcja ubrań została wystawiona w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Będąc na emeryturze, Apfel została modelką i projektantką biżuterii. Po 90-tce wystąpiła w wielu kampaniach reklamowych kosmetyków i ubrań. W tym roku, Iris wydała swoją pierwszą książkę, w której dzieli się sekretami na długie i szczęśliwe życie. I powiem Wam tak, nawet jeśli totalnie nie interesujecie się modą, ani tym bardziej projektowaniem wnętrz, to i tak warto przeczytać rady 96-letniej Iris. Kobieta wie, co mówi (a raczej pisze).

 

10 PRZYKAZAŃ IRIS APFEL

 

1.Nie skupiaj się obsesyjnie na swoim wieku
Nigdy nie myślę o swoim wieku, nie zastanawiam się nad tym ile mam lat. Skupiam się na tym co kocham i dalej robię to co mnie fascynuje. Jasne, że zdarza mi się nie być w formie, ale wtedy biorę się w garść i ciągnę ten wózek dalej. Można nie lubić starości, ale jaka jest alternatywa? Póki jesteśmy na tym świecie, trzeba działać, a nie stać w kącie z posępną miną.

2. Wybierz partnera, który Cię docenia
Każdy kto kiedykolwiek poznał Carla (mąż Iris zmarł w w 2015 r. w wieku 100 lat – przy. tł.) wiedział, że to bardzo poczciwy człowiek. Jego poczucie humoru i życzliwość na każdym robiły wrażenie. To Carl motywował mnie nie do działania, wypychał mnie w stronę reflektorów, sam stojąc z boku. Cieszył się moimi sukcesami, które choć nikt nie wiedział, były w dużej mierze jego zasługą.

3. Rób to, co Cię fascynuje
Nigdy nie sądziłam, że ludzie będą kojarzyć moje imię lub rozpoznawać moją twarz. W życiu nie myślałabym, że ktoś nazwie mnie ikoną mody. Gdyby ktoś mi powiedział, że moje ubrania i dodatki będą gościć w tylu muzeach, a w wieku 90 lat będę się pojawiać na okładkach magazynów modowych, to padłabym ze śmiechu. Niczego z tych rzeczy nie planowałam. Robiłam po prostu to co czułam i to co mnie fascynowało. Jeśli jakiś projekt wydawał mi się interesujący, to wchodziłam w to, a myśli że sobie nie poradzę przeganiałam na stracie. Większość ludzi lubi płynąć z prądem, to jest łatwiejsze. Rzeczy interesujące zawsze wymagają większego wysiłku.

4. Aby być młodym, musisz myśleć młodo
Gdy dochodzisz do pewnego wieku, to normalne, że coś Ci strzyka, coś dolega. Ale zamiast się na tym skupiać trzeba wstać z łóżka i z energią zacząć nowy dzień! Jeśli chcesz pozostać młoda, musisz myśleć młodo, mieć poczucie cudowności życia, poczucie humoru i ciekawość świata – to właśnie jest mój eliksir młodości. Zachowuję się młodo, jestem wciąż otwarta na nowych ludzi, gotowa na kolejną przygodę. Za żadne skarby, nie chcę stać się zrzędzącą staruszką!

5. Ufaj swoim wyborom
Nigdy nie próbowałam się dopasować. Nie chodzi też o to, że starałam się być buntownikiem czy na siłę się wyróżniać. Ale wcześnie zrozumiałam, że warto ufać sobie i postępować tak, by być z siebie zadowoloną. Nie ubieram się po to, by zwrócić na siebie uwagę. Ubieram się tak, jak mi się to podoba. Zresztą, nawet jeśli ubierasz się jak wszyscy, nie musisz myśleć jak wszyscy.

6. Nie izoluj się od świata
To jest najważniejsze. Ja wiem, że nie jestem samotną wyspą, tylko częścią większej całości. Pasuję do reszty, ale na swój sposób. Nigdy nie byłam zamiłowaną konformistką i w ciągu moich dziewięćdziesięciu kilku lat jeszcze mnie to szczególnie nie zabolało, więc myślę, że robiłam coś dobrze … Ale jeśli nie próbujesz być częścią całości, to zapomnij o tym. Wtedy twoja oryginalność będzie działać przeciwko tobie, najpierw się dopasuj, a potem wyjdź z własną inicjatywą. Istnieje różnica między byciem ciekawym i oryginalnym, a byciem dziwnym i niezrozumiałym.

7. Pieniądze nie gwarantują sukcesu
Jeśli jesteś szczęśliwy, znalazłeś miłość, jesteś otoczony przez dobrych ludzi, robisz to, co lubisz i oddajesz to innym, to właśnie jest sukces. Sprzedawanie swojej duszy za złotówki nie jest warte prawdziwej ceny, którą płacisz – w każdym razie nie dla mnie.

8. Stylu nie można kupić
Styl nie polega na noszeniu drogich ubrań, możesz mieć miliony w kieszeni i nadal nie mieć żadnego stylu. Możesz być ubrany w najnowsze kolekcje haute couture, w butach za dziesięć tysięcy dolarów i nadal wyglądać jak choinka. Bo nie ważne jest to, co nosisz, ale jak to nosisz. Ja z przyjemnością łącze bransoletki za 3 dolary z tymi droższymi, bo dobieram je nie pod kątem ceny, tylko tego jaką całość tworzą. Musisz umieć nosić to co zakładasz. Jeśli masz się w czymś czuć się jak w kostiumie, to lepiej od razu daj sobie spokój. Wybieraj te ubrania, które sprawiają Ci radość – lepiej być szczęśliwym niż dobrze ubranym.

9. Nie bój się działać
Uda ci się tylko wtedy, gdy spróbujesz. Nigdy nie myślałam, że nie mogę czegoś zrobić, ponieważ jestem kobietą. Gdy chciałam założyć firmę z branży tekstylnej, to po prostu zorientowałam się, jak to zrobić. Gdybym koncentrowała się na tym jakie to trudne, to pewnie skończyłoby się jedynie na marzeniach. A ja wolałam wcielać marzenia w życie. Najważniejsze w życiu jest działanie. Nawet jeśli efekt końcowy nie będzie taki jak początkowo zamierzyliśmy, to i tak będziemy o te kilka kroków bliżej wymarzonego celu.

10. Nie udawaj, że jesteś młodsza niż jesteś
Nie ma nic złego w zmarszczkach. Jeśli masz 70 lat to i tak nikogo nie nabierzesz, że jesteś trzydziestolatką, nawet jeśli zafundujesz sobie lifting twarzy. Nie ma co z siebie robić głupka.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Iris, to koniecznie obejrzyjcie film dokumentalny o jej życiu.  Jest fascynujący! 

Newsletter

Zapisz się i buduj z nami silną i zangażowaną społeczność

Komentarze

Krystyna
Podziwiam i pozdrawiam. Krys
08.09.2018, 08:53:46
KRYSTYNA
Świetne rady. Podziwiam ją bardzo i staram się podobnie żyć.
30.06.2018, 19:50:23

Podziel się z nami swoją opinią